Zakład Pogrzebowy Kraków Gabriel

ul. Wrocławska 8,
30-006 Kraków

Telefon całodobowy:
696 038 038

Gabriel Kraków

Jak pomóc przyjacielowi uporać się ze stratą bliskiej osoby?

Jak pomóc przyjacielowi lub bliskiej osobie?

Jak pomóc przyjacielowi uporać się ze stratą bliskiej osoby?

Śmierć prędzej czy później dotknie każdego z nas. Przyjdzie po nas w najmniej oczekiwanym momencie i zabierze nam ostatni oddech. Jest nieprzewidywalna i ciężka. W swoim życiu straciłeś już pewnie niejedną bliską ci osobę. Jak się wtedy czułeś? Każdy z nas inaczej może przechodzić żałobę a zależy to m.in. od naszego stanu psychicznego. Często nie potrafimy znaleźć sobie odpowiedniego miejsca, krzątamy się bez celu po całym domu czy nawet mieście, z nadzieją, że to tylko zły sen, który za moment się skończy. Nie umiemy sobie z tym poradzić, nie wiemy też do kogo się zwrócić i czujemy się bezradni. W tym smutnym momencie ważne jest dla nas wsparcie oraz pomoc innych ludzi. Oto kilka praktycznych porad, jak można pomóc uporać się z tym problemem innej osobie.

W tych ważnych, smutnych dniach należy okazać jak największe wsparcie. Postaw się w sytuacji osoby, która straciła kogoś bliskiego. Co chcielibyśmy usłyszeć? Nigdy nie udzielaj porad typu „Weź się w garść!”. Z pewnością nie poprawi to sytuacji, a wręcz przeciwnie – może ją pogorszyć. Osoba, która poniosła stratę pomyśli sobie, że nie potrafisz jej zrozumieć, skoro myślisz, że to takie proste. Straci do ciebie zaufanie i zrozumie, że twoje działania są bez sensu. Zastanów się, zanim cokolwiek powiesz.

Kiedy druga osoba zwierza ci się z takich rzeczy, informuje Cię, że nie potrafi sobie z tym poradzić to oznacza, że poszukuje wsparcia. Ma nadzieję, że znajdzie je właśnie w Tobie. A jak ty się możesz zachować w takiej sytuacji? Często nie wiemy co zrobić i nasze chęci wcale nie wychodzą na dobre. Kiedy zdarzy się taka sytuacja wytłumacz, że są grupy wsparcia oraz dobrzy psycholodzy. Powiedz to delikatnie, aby druga osoba pod wpływem emocji nie zdenerwowała się na Ciebie. Gdy już ochłonie, przemyśli wszystko i się zgodzi, to udaj się z nią na to spotkanie, aby nie czuła się samotna i zostawiona sama sobie. To może być dla niej ciężkie przeżycie.

Nigdy nie zadawaj pytań typu „Jak to się stało?” ani nie mów „Przecież jeszcze kilka dni temu było tak dobrze”. Wcale nie pomożesz tym, a jeszcze pogorszysz sprawę. Zamiast ciepłych słów otuchy dostanie kolejny „krzyż na ramiona”. Natomiast jeżeli osoba ta sama się Tobie zwierza, to cierpliwie słuchaj. Trzymaj za rękę, podawaj chusteczki, płacz, ale się nie odzywaj. Kiedy już ci wszystko opowie to poczuje pewną ulgę, spadnie jej kamień z serca, ból trochę się zmniejszy a emocje powoli opadną. Oczywiście nie sprawi to, że wszystko zniknie jak od machnięcia czarodziejską różdżką, ale z pewnością będzie lepiej.

W tych dniach, tygodniach, miesiącach czy nawet latach po prostu bądź podporą dla drugiej osoby. Najważniejsza będzie sama twoja obecność i wsparcie. Nie sztuką jest pocieszyć kogoś przez telefon i powiedzieć, że będzie lepiej i żeby się nie martwił. To największa głupota, jaką można zrobić. Nie możesz swoją obecnością rozwiązać tego bólu, ani sprawić żeby całkowicie zniknął, ale pamiętaj, że skoro osoba po stracie zwróciła się do ciebie po pomoc, to na ciebie liczy. Nawet jeśli nie wiesz jak możesz pomóc, to nie poddawaj się i nie uciekaj.

Po śmierci bliskiej osoby, często jest tak, że chce się zostać samemu i poradzić sobie ze wszystkim bez niczyjej pomocy. Tak jak już wspomniałam każdy inaczej przeżywa żałobę. Zawsze jednak proponuj pomoc, nawet jeżeli druga osoba odmawia. Nie narzucaj się! Jeśli po wielokrotnych próbach nie udało się nic wskórać odejdź i powiedz, że jakby co, to jesteś pod telefonem. Czasami ludzie chcą usiąść w kącie, rzewnie płakać, wspominać, ale bez niczyjej obecności. Często jest tak, że siedzimy i w duszy, w głębi serca ” rozmawiamy ze zmarłym”, wyobrażamy sobie jego obecność, a nawet czujemy jego zapach. Wszystko to jest jednak tylko wytwór naszej wyobraźni, która „płata nam figle”.

Z pewnością po takim ” spotkaniu” czujemy się odrobinę lepiej, jednak taki stan może trochę potrwać.

Jeśli osoba, która straciła kogoś bliskiego została zupełnie sama, postaraj się pomóc jej w codziennych obowiązkach. Możesz wprowadzić się do niej na kilka dni, aby zajmować się nią i domem. Na każdym kroku okazuj wsparcie i pomoc. Nie należy być obojętnym wobec niej. Zrozum ją, postaw się w jej trudnej sytuacji i postaraj się pomóc.

Anko77, specjalista Tipy.pl „ Jak pomóc przyjacielowi uporać się ze stratą bliskiej osoby?”